| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |

Otoczenie sieciowe - Sieć SMB

utworzono: 24/06/2002 :: modyfikacja: 16/07/2006
autor: Marcin Moczkowski :: glappo (at) banita (dot) pl

Udostępnienia ukryte i administratorskie

Po lekturze działu "Udostępnianie Plików i Drukarek" wiesz już jak udostępniać zasoby komputera innym użytkownikom sieci LAN. Tutaj się dowiesz jak można tworzyć udostępniania ukryte oraz co to są udostępnienia administratorskie i jak się z nich korzysta.

Udostępnienia ukryte

Ukryte udziały są standardowo nie widoczne, gdy osoby przeglądającej otoczenie sieciowe w tym tez twój komputer. Można je jednak wykryć przy użyciu odpowiednich narzędzi. Do tego typu zadań w systemach Windows służy komenda "net view", natomiast w systemach Unix jest to "smbclient". Oczywiście należy te polecenia wywołać z odpowiednimi parametrami i wylistować nimi udostępnione udziały zdalnego komputera w otoczeniu sieciowym. 

Żeby dostać się do tak ukrytego zasobu, należy znać nazwę komputera gdzie się znajduje oraz nazwę pod jaka się znajduje. W naszym przypadku wystarczy wpisać w pasku adresu:
\\komputer\katalog$ czyli np. \\BLASZAK\TAPETY$

Zasada tworzenia udostępnień ukrytych w sieci SMB w każdym systemie jest taka sama. Mianowicie wystarczy w nazwie udziału dodać na koniec znak dolara "$", czyli przykładowa nazwa ukrytego zasobu będzie brzmiała "TAPETY$".

Windows for Workgroup 3.11

 Obrazek poniżej przedstawia przykład udostępnienia ukrytego dla Windows for Workgroup 3.11

 

Windows 95/98/Me

 Obrazek poniżej przedstawia przykład udostępnienia ukrytego dla Windows 95/98/Me

Windows NT 4.0/2000/XP/2003

Teraz ten sam przykład dla Windows NT 4.0/2000/XP/2003, z tym że tak samo jest w "prostym udostępnianiu plików"

Samba/Unix

No i teraz przykład dla systemów Samba/Unix, czyli jak wygląda ukryta definicja udziału w pliku smb.conf.
[TAPETY$]
path = /home/katalog
guest ok = yes

W systemach Samba/Unix można ukryć jednak udostępniony zasób tak żeby nie był wykrywany poprzez "net view" lub "smbclient". Wystarczy odpowiednio zdefiniować ukryty zasób: 
[DANE]
path = /home/katalog
guest ok = yes
browseable = no

Zapis "browseable = no" powoduje że ten udział będzie nie widoczny dla nikogo i żeby się do niego dostać należy znać nazwę komputera gdzie się znajduje oraz nazwę pod jaka się znajduje. dostęp do niego dobywa się poprzez wpisane np. w pasku adresu:
\\komputer\katalog czyli np.\\BLASZAK\DANE

Pozbycie się "łapki" z udostępnień

We wszystkich wersjach Windows udostępnione udziały są oznaczone "łapką" na ikonie folderu. Możemy się tej "łapki" pozbyć tak że udostępnienia te będą standardowo "ukryte" dla użytkownika lokalnej maszyny. Łapka ta zniknie ze wszystkich udziałów.

Windows 95/98/Me

Żeby się pozbyć "łapki" z udostępnień w Windows 95/98/Me włącz edytor rejestru (regedit) i przejdź do gałęzi:

[HKEY_CLASSES_ROOT\Network\SharingHandler]

W wartości domyślnej znajduje się wpis "msshrui.dll", który należy wyczyścić.

Żeby przywrócić "łapkę" na udostępnieniach wystarczy że użyjesz poniższego pliku rejestru:

Win98_SharingHandler.reg

Żeby zmiany odniosły efekt musisz zrestartować system Windows.

Windows NT 4.0/2000/XP/2003

Żeby się pozbyć "łapki" z udostępnień w Windows NT 4.0/2000/XP/2003 włącz edytor rejestru (regedit) i przejdź do gałęzi:

[HKEY_CLASSES_ROOT\Network\SharingHandler]

W wartości domyślnej znajduje się wpis "ntshrui.dll", który należy wyczyścić.

Żeby przywrócić "łapkę" na udostępnieniach wystarczy że użyjesz poniższego pliku rejestru:

WinXP_SharingHandler.reg

Żeby zmiany odniosły efekt musisz zrestartować system Windows.

Udostępnienia administratorskie

Udostępnienia administratorskie są to udziały ukryte (czyli te z "$" na końcu) i co chyba najważniejsze nieoznaczone "łapką" na katalogach czyli praktycznie nie widoczne dla lokalnego użytkownika komputera. Udostępnione na hasło administratora w systemach Windows. Zadaniem ich jak się łatwo domyślić jest w teorii ułatwienie zarządzania zdalnym komputerem w sieci.

Windows 95/98/Me

Tworzenie standardowego udostępnienia administratorskiego

 W systemach Windows 95/98/Me należy uaktywnić taki udział. robimy to poprzez "Panel sterowania" -> "Hasła" i teraz wybieramy zakładkę "Zdalna administracja". Należy w niej zaznaczyć "Włącz zdalne administrowanie tym serwerem" i potem wprowadzić hasło dostępu.

Nasz zasób administratorski będzie pod nazwą "ADMIN$" udostępniał katalog w którym mamy zainstalowany system czyli z reguły jest to katalog Windows. Udostępniony zasób administratorski będzie na hasło, które wprowadziliśmy i będzie można modyfikować znajdujące się w nim pliki. Trzeba pamiętać że są to często pliki systemowe, niezbędne do prawidłowego działania systemu Windows.

Tworzenie dowolnych udostępnień administratorskich

W systemach Windows 95/98/Me najprościej jest stworzyć dowolny zasób administracyjny przy małej pomocy programu ShareView. Procedura wygląda tak:

  • udostępniasz "normalnie" jakiś katalog, oczywiście najlepiej jako ukryty czyli nazwę udziału dajesz mu z "$" na końcu, wiec wygląda ona np. tak "tajne$"

  • warto jest nadać hasło na ten katalog "tajne$", żeby byle kto tam się nie dostał

  • włączasz teraz program ShareView, zaznaczasz w nim teraz ten udział i wciskasz "Toggle System-Hidden"

  • Teraz żeby zmiany odniosły skutek, musisz zrestartować komputer, po tej operacji będzie już to udział administratorski czyli nie zaznaczony "łapką" w ikonie katalogu

Strona domowa programu ShareView - http://www.netninja.com/, dostępny też u nas w dziale Plikownia. Program ten też jest opisany w dziale Zarządzanie zasobami udostępnionymi - Windows 95-98-Me.

Windows NT 4.0/2000/XP/2003

Standardowe udostępnienia administratorskie

W systemach Windows NT 4.0, 2000/XP Profesional (nie dotyczy do wersji XP Home) i Windows 2003 mamy standardowo udostępnione już zasoby administratorskie. Mianowicie w Windows 2000/XP są udostępnione wszystkie dyski czyli udziały ich to np. "C$", "D$", "E$" oraz "ADMIN$", który udostępnia katalog w którym mamy zainstalowany system czyli z reguły jest to katalog Windows lun Winnt. Dostać się do tych wszystkich udziałów możemy przy użyciu tylko hasła Administratora systemu. Jeśli hasło Administratora jest puste udziały te są zablokowane.

Wyłączenie standardowych udostępnień administratorskich

Standardowe udostępnione już zasoby administratorskie w Windows NT 4.0, 2000/XP Profesional (nie dotyczy do wersji XP Home) i Windows 2003 można je co prawda wyłączyć poprzez "Panel sterowania" -> "Narzędzia administracyjne" -> "Zarządzanie komputerem" -> "Udziały" prawy przycisk myszy i zatrzymaj udostępnianie. Niestety po zresteowaniu systemu udziały te pojawiają się znowu jak zmora. Jedyny skuteczny sposób pozbycia się ich to dobranie się do rejestru systemu poprzez narzędzie regedit.exe. Wszystko zawarte jest w tym kluczu rejestru:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanManServer\Parameters]
"AutoShareServer"=dword:00000000
<< wartość zero w tym kluczu wyłącza w wersji Server
"AutoShareWks"=dword:00000000
<< wartość zero w tym kluczu wyłącza w wersji Workstation

Jeśli masz obawy w samodzielnym grzebaniu w rejestrze Windows, możesz w tym celu użyć gotowych plików rejestru: 

WinXP_AutoShares.reg - Wyłącza standardowe udostępnienia administratorskie. Po zastosowaniu w końcu pozbędziemy się standardowych udostępnień administratorskich.
WinXP_AutoShares_On.reg - Włącza z powrotem standardowe udostępnienia administratorskie.

 Pliki te działają dla wszystkich wersji Windows NT/2000/XP/2003 (zarówno wersje Server i Workstation). Oczywiście żeby zmiany odniosły skutek trzeba uruchomić ponownie system Windows.

Tworzenie dowolnych udostępnień administratorskich

Dla systemów Windows 2000/XP/2003 nie znaleziono chyba na razie prostej metody tworzenia udziałów administratorskich w dowolnym miejscu. Co prawda wydaje się że program Sharpeware ShareManager umożliwia tworzenie udziałów nie oznaczonych "łapką" na hasło Administratora. Praktycznie pozwala on tylko na dodawanie, uaktualnianie i kasowanie standardowych udziałów m.in. na zdalnych dyskach w sieci LAN. Dzięki możliwości uaktualnienia  udziałów możemy im zmienić nazwy pod jakimi są dostępne co jest pewna zaletą.

Strona domowa programu Sharpeware ShareManager - http://www.sharpeware.com. Program ten jest darmowy i jest stworzony do integracji z SpaceWatch pro, który już jest płatny.

Można oczywiście stworzyć zasób udostępniony administratorski w takim sensie że pozostali użytkownicy nie będą mieli do niego dostępu z sieci LAN, ale ten zasób będzie zaznaczony "łapką" na ikonie katalogu. Najprościej do tego celu jest użyć standardowo obecnego w Windows 2000/XP/2003 programu o nazwie shrpubw.exe, jest on opisany w dziale Programy wspomagające udostępnianie. Po uruchomieniu programu wybieramy jaki folder chcemy udostępnić oraz nazwę jaki będzie miał udział, najlepiej jest użyć takiej z "$" na końcu żeby zasób był ukryty. Po wciśnięciu "Dalej" wybieramy opcje "Administratorzy mają pełną kontrolę; inni użytkownicy nie mają dostępu", potem już tylko zakończ i gotowe. Dodatkowo odsyłam do bazy wiedzy Microsoftu, artykuł: 314984 - Tworzenie i wyłączanie udziałów administracyjnych w systemie Windows XP.

Drukuj Dokument